10K Çözünürlük Destekleyen HDMI 2.1 Tanıtıldı

HDMI Forum en güncel HDMI sürümü olan HDMI 2.1 versiyonunu tanıttı. Yeni teknolojinin tüm detayları haberimizde.

sonunda HDMI 2.1 için teknik özellikleri açıklamış durumda. Peki, HDMI teknolojisinin bu yeni versiyonu kullanıcılara neler sağlayacak?

HDMI 2.1 Teknoojisi İle Yüksek Hızlarda Veri Transferi

48 Gbps veri transfer hızına destek sağlayan yeni sürüm Thunderbolt 3 ile sunulan 40 Gbps hızını da geçmiş olacak. Artık 10K çözünürlüğe kadar destek de geliyor. 8K çözünürlükte 60 Hz ve 4K çözünürlükte 120 Hz çalışma da detaylar arasında. Kıyaslama yaparsak Thunderbolt 3 ile iki 4K ekran veya bir 5K ekranın 60 Hz ile çalıştığını da not düşelim.

Ayrıca yeni özellik bir videonun sahne sahne veya kare kare temelde her anını detay, derinlik, parlaklık, kontrast ve daha geniş renk gamutları için ideal değerinde gösterilmesini sağlayan Dinamik HDR için de destek sağlıyor.

Bu yeni özellikleri kullanabilmek için kullanıcıların varolan HDMI kablolarını HDMI Forum’un tasarladığı Ultra Yüksek Hızlı HDMI Kablo ile değiştirmeleri gerekiyor. Dinamik HDR gibi bazı özelliklerin varolan kablolarla da çalışabildiğini belirtelim.

4K içerikler yeni yeni yaygınlaşırken ve 8K içerikler için daha yolumuz oldukça uzunken, hemen bu kablolara geçiş yapmak için acele etmenin çok da bir anlamı yok.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir