Uzay gezisi planlaması yapan Rusya bir gezi paketi önerisinde bulundu. 10 gün sürecek uzay gezisi için ödenmesi gereken tutarın 100 milyon dolar olacağı açıklandı.

Uzay Gezisi ISS’ye Yapılacak

Rus uzay firması Energia’nın başkanı uzay turistleri için ISS’ye gezi planlıyor. Bu gezinin 4 – 6 kişilik gruplar halinde yapılmasını planlayan firma NEM-2 modülü üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Uzay gezisi katılımcıları uzay yürüyüşü deneyimi kazanabilecek ve isterlerse bu uzay yürüyüşü esnasında video ve fotoğraf çekebilecekler. Gezinin yapılması planlanan modülün konforlu kabinler, 2 tuvalet ve internet erişimi ile donatılmış olacağı belirtildi.

ABD havacılık firması Boeing’in de ortak olmak istediği belirtilen gezi için 2019 yılı için tarih verildi. Şimdilik kesinleşmese de gezinin 10 gün kadar sürmesi planlanıyor.

İlk uzay turisti Dennis Anthony Tito, 20 milyon dolar ödeme yaparak 2001 yılında 2 kozmonot ile Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda 8 gün kalmıştı. Şimdiye kadar toplam 7 uzay turisti bu deneyimi yaşama fırsatına sahip oldu. Energia şirketinin bu girişimi ile uzay turisti sayısının daha da fazla artacağı tahmin ediliyor.