Intel ve Micron‘un yeni çalışması ile yakın zamanda daha geniş depolama alanına çok daha uygun fiyatlara sahip olabileceğiz.

10-tb-ssd

Çok yakın bir dönemde SSD ve diğer flash bellekler çok daha uygun fiyatlı ve çok daha geniş depolama alanına sahip olacak. Toshiba‘nın yaptığı duyuruya göre, hafıza çiplerinin katmanlara dizildiği yeni bir sistem sayesinde çok daha fazla alana kavuşacağız. 3D NAND adı verilen hafıza çipleri, Toshiba’nın açıklamasına göre dünyanın da ilk 48 katmanlı NAND örneği olacak ve 16GB’lık çip temeli ile daha yüksek hız ve performans vaat edecek.

Japon markası olan Toshiba şimdiden üreticilere geliştirme örneklerini sunmuş ancak söylenene göre yeni çipler bu yıl satışa çıkmayacak.

Öte yandan Intel ve partneri Micron’un yeni çalışması da ortaya çıktı. İkili şu aralar 32 katmanlı NAND çipleri üzerinde çalışıyor ve bunları kullanacak SSD örnekleri bu sene içerisinde satışta olacak. Üstelik bu ürünler Toshiba’nın aksine 48GB’lık çipler ile gelecek. Micron ise 2.5 inç’lik SSD ile tam tamına 10 TB depolama alanı sunuyor.

Bu gelişmeler ile birlikte Toshiba, Intel ve Micron ile onların çiplerini kullanan şirketler Samsung gibi rakiplerin karşısında elini güçlendirmiş olacak. Bu sayede son kullanıcı bazında ise daha hızlı, daha büyük alana sahip ve çok daha uygun fiyatlı ürünler piyasaya çıkacak.