1 Milyon Yazılımcı Projesi’ne Nasıl Başvuru Yapılır?

Yazılımcı

T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 1 milyon yazılımcı projesi‘nin tüm detaylarını paylaştı. Sosyal medya hesabından çektiği video ile yazılım projesinin detaylarını açıklayan Berat Albayrak, bu projenin Türkiye’ye yazılım anlamında büyük katkılar sağlayacağını belirtti. Projenin tamamlandığını belirten Berat Albayrak, Türkiye için tarihi bir istihdam hamlesi olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada yeni bir projenin başlatıldığını belirtmiş ve 3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirileceğini söylemişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da bugün projenin detaylarını sosyal medya hesabından açıkladı. Sosyal medya hesabından paylaştığı video ile projenin detaylarını anlatan Berat Albayrak, 1 milyon yazılımcı projesinin tamamlandığını ifade etti.

Türkiye’ye Yazılımda Tarihi Bir Kapasite Kazandıracak

Berat Albayrak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, uzun zamandan beri üstünde çalıştıkları 1 milyon yazılımcı projesinin Türkiye yazılım sektöründe tarihi bir kapasite kazandıracağını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı bu projede gençlere online eğitim ile yazılımcı olma imkanı sağlanacağını belirten Berat Albayrak, yazılım sektörünün geleceğini değil bu gününde en önemli iş alanlarından biri haline geldiğini söyledi.

Çok Fazla Ara Eleman Açığı Var

Türkiye’de bugün 140 bin civarında yazılımcı insan kaynağı bulunduğunu ifade eden Berat Albayrak, özellikle ara eleman açığının fazla olduğunu belirterek Türkiye olarak büyük hedefler ve idealler doğrultusunda yazılımcılık alanında büyük bir sıçrama sağlamayı planladıklarını söyledi. Türkiye’de yazılımcı sayısını sınırlı olması nedeniyle yazılımcıların bir projede sistem test uzmanı, sistem analisti, proje yöneticisi, güvenlik uzmanı ve tasarım uzmanı gibi birçok görevi aynı anda yürütmek zorunda kaldığını belirten Berat Albayrak, şirketlerin bu alanlarda çalıştıracak insan kaynağı bulmakta zorlandığını dile getirdi.

1 Milyon Yazılımcı Projesi Nedir?

1 milyon yazılımcı projesi hakkında detaylı bilgileri veren Berat Albayrak, nitelikli eleman ihtiyacını giderecek yazılımcıların sadece uzmanlaştıkları işe yönelerek daha verimli ve üretken olmalarına imkan tanıyacak bir proje olduğunu belirtti. Bakanlık tarafından gençlerin hizmetine sunulan bu proje kapsamında gençlerin Eğitim Portalı üzerinden eğitim alacaklarını belirten Albayrak, 13 kategoride 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitim programının şu anda hazır olduğunu açıkladı.

Başvurular İnternetten Yapılacak

Gençlerin bu proje kapsamında aldıkları eğitim ve başarı derecelerinin hazırladıkları özgeçmişlerini otomatik olarak işleneceğini belirten bakan Albayrak, tüm bu özgeçmişlerim bütün şirketlerin erişimine açık bir havuzda tutulacağını halihazırda uzman, web tasarım uzmanı, test uzmanı, yardım masası uzmanı ve yazılım geliştirme uzmanı gibi birçok alanda iş bulabileceklerini ifade etti. Bu alanda en ileri eğitimlerin hazırlandığını belirten bakan Albayrak, bütün gençlere çağrıda bulunduğunu ifade ederek eğitimleri almaya davet etti. Özellikle evde olunan bu dönemin çok büyük bir fırsat olduğunu belirten Albayrak hem gençlerin kendileri için hem de ülkemizin, çağımızın en büyük rekabet alanı olan yazılım sektöründe en iyi noktalara taşınması için bu eğitimlerin şart olduğunu belirtti.

Programa katılmak isteyen kişilerin internet üzerinden başvuru yapabileceğini ve özgeçmiş doldurabileceğini ifade eden bakan Albayrak hemen eğitimlere başlayabileceğini belirtti.

Kaynak: Aktüel Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir